top of page
Grafika, Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie

Rusza projekt Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie – edycja jesień 2019 r.

SZEROKIE OCIEPLENIE SĄSIEDZKIE to projekt, w ramach którego odbędą się różne wydarzenia kulturalno-społeczne (warsztaty, spotkania, spacery tematyczne, pokaz filmowy), skierowane do różnych grup wiekowych.

Projekt jest kontynuacją działań prowadzonych wiosną na dzielnicy, więc cieszymy się, ze będzie kolejna okazja do spotkania się na Szerokim!
Przyjdź z rodziną, przyjaciółmi lub zabierz ze sobą swojego sąsiada!

 

Zapoznajcie się z harmonogramem wydarzeń!


 

14 września (sobota), godz. 10.00-12.30 – Rodzinne warsztaty z kultury rowerowej oraz wycieczka rowerowa  (plac przed Biblioteką na Poziomie)

Podczas rodzinnych warsztatów nauczymy się praktycznych umiejętności samodzielnej naprawy roweru przy wsparciu doświadczonych trenerów rowerowych oraz dowiemy się jak bezpiecznie poruszać się rowerem w ruchu drogowym.

Będzie to okazja do ćwiczenia prawidłowych manewrów jazdy, poznania nowej infrastruktury rowerowej oraz jej możliwości. 

Celem zadania jest zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek Lublina do codziennej mobilności.

 

Doświadczony prowadzący z Porozumienia Rowerowego będzie udzielał wskazówek: jak dbać o rower, jak dokonywać napraw, jak korzystać z narzędzi rowerowych.

Naprawienie najczęstszych usterek rowerowych jest proste i w zasięgu możliwości każdego z nas!
Raz zdobyte umiejętności zostają na całe życie, obniżają koszty użytkowania oraz pozwalają zaoszczędzić czas.

 

Prowadzenie:
Porozumienie Rowerowe - grupa, która od 10 lat aktywnie działa na rzecz poprawy komunikacji rowerowej w Lublinie. Uczy mieszkańców bezpiecznie jeździć rowerem po mieście, walczy o dobrą i bezpieczną infrastrukturę rowerową, promuje zrównoważony transport w mieście. prowadzi kampanie na rzecz mobilności aktywnej oraz tworzy mapę infrastruktury rowerowej Lublina: mirl.info.pl

 

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76)
 


 

15 września (niedziela), godz. 16.30 – Spacer tematyczny: Historia naszej dzielnicy (zbiórka: przy Wytwórni Biomed na ul. Głównej)

Dzielnica Szerokie to miejsce jeszcze nieodkryte, dlatego podczas wspólnego spaceru poznamy historię tego terenu. Dowiemy się co było tutaj wiele wieków temu, skąd nazwa samej dzielnicy i ich ulic oraz jakie skarby możemy tutaj odkryć.

 

Spacer poprowadzi:
Sławomir Knap – przewodnik turystyczny, pilot wycieczek, wieloletni mieszkaniec dzielnicy Szerokie. 

Zapraszamy osoby w każdym wieku!
Spacer rozpoczynamy przy Wytwórni Biomed na ul. Głównej.
Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Spacer tłumaczony na Polski Język Migowy.
 

Dłonie, symbol języka migowego

4 październik (piątek), godz. 16.30-18.00 - Rodzinne warsztaty teatralne *(Biblioteka na Poziomie)

Zachęcamy rodziców wraz dziećmi od 3 roku życia do udziału w warsztatach teatralnych.
Na zajęciach rodzice dowiedzą się jak poprzez zabawę, słowo, ruch i muzykę kreatywnie spędzać czas ze swoim dzieckiem. Dzięki teatrowi dzieci są pobudzane do myślenia abstrakcyjnego i poszerzają swoją wyobraźnię. Sztuka czyni dziecko wrażliwe na piękno, sprawia, że świat wydaje się ciekawszy, a życie staje się bogatsze w przeżycia i doznania.

 

Prowadzący:
Mateusz Piłat - instruktor teatralny, animator kultury, reżyser teatru młodzieżowego, założyciel Fundacji Art System.

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76)
 

6 października (niedziela), godz. 16.00 - Spacer tematyczny: Przyroda na Szerokim (zbiórka: pętla na Lipniaku)

 

Otwarte spotkanie spacerowo-warsztatowe o tematyce ornitologiczno-przyrodniczej. Posłuchamy, pooglądamy, pospacerujemy i dowiemy się ciekawych rzeczy o świecie przyrody!
Zapraszamy osoby w każdym wieku!

Spacer rozpoczynamy przy pętli autobusowej na Lipniaku.

Spacer poprowadzi:
Jakub Orłowski - przyrodnik i edukator ze szczególnym uwielbieniem do ornitologii. Członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego i OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Uczestnik obozów ornitologicznych Akcji Carpatica i Akcja Siemianówka, brał udział w monitoringach wodniczki, żurawi i jarząbków na Polesiu i w Lasach Sobiborskich. Pod pseudonimem Inspektor Bywak prowadzi warsztaty i spacery dla dzieci i dorosłych. Aktualnie na ostatnim roku studiów leśnych na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76)
Spacer tłumaczony na Polski Język Migowy – zapisy na wydarzenie nie obowiązują osób potrzebujących tłumaczenia na PJM

 

Dłonie, symbol języka migowego

9 i 23 października, 6 i 20 listopada, 4 grudnia (środy) godz. 16.30-18.00 – Cykliczne warsztaty żonglerskie dla dzieci * (Biblioteka na Poziomie)

Wszystkie dzieci od 8 roku życia zapraszamy na cykl zajęć żonglerskich – to okazja do rozwoju poprzez zabawę już od najmłodszych lat.

 

Dzięki zajęciom, dzieci nie tylko uczą się żonglować różnymi rekwizytami, ale również rozwijają swoje umiejętności miękkie oraz świetnie się bawią, ucząc jednocześnie pracy w grupie. Warsztaty opierają się na grach i ćwiczeniach wykorzystujących rekwizyty żonglerskie: piłeczki, talerze, chusteczki i obręcze.

 

Prowadząca:

Dominika Knap - pedagog cyrku od ponad 6 lat, studentka animacji kultury, członkini Fundacja Inside Out. Doświadczona w prowadzeniu grup stałych i warsztatach cyrkowych, m.in. przy projektach Dzielnicowe Laboratorium Kultury, Lato w Mieście oraz Zima w Mieście. Jej ulubione dziedziny cyrkowe to żonglerka, akrobatyka grupowa i hula hoop.

 

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76).
 

19 października (sobota), godz. 11.00-13.00 - Warsztaty filmowe dla dorosłych  (Biblioteka na Poziomie)

Fanów kinematografii i wszystkich zainteresowanych światem filmu zapraszamy na warsztaty filmowe. 

Tematem spotkania będzie narrator w filmie.
Często bardzo łatwo wskazać fokalizatora. Narrator w prozie jest zwykle wyraźny, czytelny – wiadomo kto mówi i do kogo. Lecz komunikat w kinie nie jest tak prosty – często trudno jest dociec kto i do kogo w filmie mówi oraz co chce przekazać. Obecnie dostrzegamy w filmach intertekstualność, która daje możliwość wyjątkowej narracji.

Na warsztatach będziemy oglądać fragmenty filmów, ale przede wszystkim rozmawiać o podstawach, fundamentach, które zaskakują zawiłością w fabule filmu.

Prowadzący:
Piotr Krzysztof Kamiński – niezależny filmowiec z Lublina. Autor wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych, laureat Żurawia 2017 w kategorii obraz, członek zarządu Fundacji Art System. Miłośnik kina hybrydowego, teatru w filmie i eksperymentów narracyjnych.
Obecnie student Kultury Mediów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

 

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76)
 

16 listopada (sobota), godz. 11.00-12.30 - Warsztaty z jogi śmiechu dla dorosłych (Biblioteka na Poziomie)

Każdemu na jesień przyda się lepszy nastrój i podwyższenie stanu endorfin! Będzie ku temu okazja na warsztatach z jogi śmiechu.

Idea wspólnego śmiechu narodziła się dopiero w 1995 roku w Indiach. Dziś cały świat korzysta z dobrodziejstw tzw. Jogi Śmiechu (Hasyayoga) jako nauki patrzenia na świat z optymizmem i dzielenia się radością z innymi.
Polega ona na grupowym, wspólnym generowaniu śmiechu w celu:
🔹 rozładowania stresów (pobudzając produkcję endorfin)
🔹 poprawy nastroju i kondycji (minuta śmiechu to ponoć 12 kcal mniej!)
🔹 pobudzenia układu odpornościowego (wpływając pozytywnie na produkcję limfocytów T)

 

Na zajęciach razem z grupą spróbujemy stworzyć atmosferę dziecięcej i nieskrępowanej zabawy. Od ćwiczeń oddechowych, uwalniających nasz głos po zabawy z zakresu improwizacji teatralnej i tanecznej, a kończąc na ćwiczeniach relaksacyjnych opartych na wizualizacjach. Porozmawiamy też chwilę o tym, jak wprowadzić do życia więcej śmiechu i radości! 

Warto mieć ze sobą: butelkę wody, skarpetki na zmianę i otwartość na zmianę swojego nastroju.

 

Prowadzący:
Dawid Reja - animator, trener, inicjator projektów społecznych i biznesowych. Specjalista od ożywiania zespołów, wydarzeń i planów na przyszłość. Twórca usług-gier szkoleniowych oraz scenariuszy gier integracyjnych. Absolwent Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS na kierunku: Animacja Kultury. Wieloletni wolontariusz Fundacja Sempre a FrentePROJEKTOR - wolontariat studencki oraz Fundacja Teatrikon.

 

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76)
 

23 listopada (sobota), godz. 11.00-13.00- Rodzinne warsztaty z modelowania balonów  (Biblioteka na Poziomie)

Z balonów można stworzyć niesamowite rzeczy. A nauczyć się tego będzie można podczas najbliższych warsztatów! Nauka skręcania pieska, kwiatka, miecza i... tego, co tylko przyjdzie Wam do głowy!
Zapraszamy dzieci od 4 roku życia wraz z rodzicami.

Prowadzący:
Miłosz Budka – sztukmistrz, żongler, busker znany pod pseudonimem Budka Kuglarska. Modelowaniem balonów zajmuje się od ponad 5 lat i potrafi z nich stworzyć cuda – żadne balonowe wyzwanie nie jest mu straszne. 

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76)
 

6 grudzień (piątek), godz. 17.00-18.00 - Pokaz filmów Piotra Krzysztofa Kamińskiego (Biblioteka na Poziomie)

Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego odbędzie się prezentacja filmu podsumowującego projekt Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie oraz projekcja filmów Piotra Krzysztofa Kamińskiego: „Ostatnia pieśń Grajka” oraz „Kolekcjoner”.

Ostatnia pieśń Grajka
Fabuła podzielona jest na trzy wątki. Pierwszy z nich rozgrywa się w komunistycznej Polsce lat 60. Młoda artystka tworzy dzieło życia. W swoim opus magnum podszywa się pod postać Grajka, aby móc swobodnie przemawiać o sztuce, prawdzie i władzy. Na drugim planie tajemniczy Doktor manipuluje bezimiennym Bohaterem. Powoli niszczy go, łamie. Pragnie udowodnić mu kruchość idei, w które wierzy. Ostatnim wątkiem jest wspomniany wcześniej Grajek i jego wystąpienie, w którym, przemawiając do wiernej mu publiczności, przedstawia się jako wieszcz, wielki artysta.

 

Kolekcjoner
Film opowiada o młodym mężczyźnie, który zmaga się z demonami przeszłości. Zepsute ojcostwo wraca do niego ze zdwojoną siłą.
Pakując się, by opuścić swój zrujnowany dom, bezimienny Bohater prowadzi emocjonalny monolog.

Piotr Krzysztof Kamiński – niezależny filmowiec z Lublina. Autor wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych, laureat Żurawia 2017 w kategorii Obraz, członek zarządu Fundacji Art System. Miłośnik kina hybrydowego, teatru w filmie i eksperymentów narracyjnych.
Obecnie student Kultury Mediów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Udział jest bezpłatny.

7 grudzień (sobota), godz. 11.00-13.00 - Rodzinne warsztaty z robienia ozdób bożonarodzeniowych (Biblioteka na Poziomie)

Zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty z tworzenia ozdób świątecznych już 7 grudnia w Bibliotece na Poziomie (MBP Filia 40).

Warsztaty z tworzenia ozdób świątecznych to doskonała okazja do kreatywnego spędzenia czasu z całą rodziną przed świętami Bożego Narodzenia. Oryginalne ozdoby świąteczne do pokoju, czy niebanalne pomysły na prezent będą na wyciągnięcie ręki – przyjdź i przekonaj się sam!

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Bibliotece na Poziomie (stacjonarnie lub telefonicznie: 81 511 10 76)

 

 

UWAGA: Podczas wydarzeń dla dorosłych w bibliotece zapewnione będą atrakcje dla dzieci z animatorami.

Logo miasta Lublin

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasto Lublin, w ramach projektu Dzielnice Kultury.

 

 

 

 

 



Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Inside Out.

Logo Dzielnic Kultury
bottom of page